2022 yılında rekor üstüne rekor kıran enflasyon en çok vatandaşın sofrasını etkiledi. Marketlerde fiyat etiketlerinin sık sık değiştiğine şahit olduğumuz 2022 yılı için ne yazık ki pek umutlu bir ekonomi tablosu çizemedik. Zira Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), verilerine göre Ekimde yüzde 85,51 olan yıllık tüketici enflasyonu (TÜFE), Kasımda yüzde 84,39 olarak gerçekleşti.

Cep yakan fiyatlar vatandaşı yeni yıla dışarıda girme fikrinden hızla uzaklaştırırken yeni yılı evde kutlamanın maliyeti de yeni yıl sofralarının neşesini kaçırıyor. Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana market fiyatları neredeyse %100 oranında artış gösterdi.

Bu artış oranını her ne kadar vatandaş olarak markete gittiğimizde hissetsek de resmi veri kaynaklarından bu oranlara ulaşmak mümkün değil. Çünkü TÜİK Nisan 2022’den beri madde sepeti ve ortalama fiyatlarını yayınlamıyor. Geçtiğimiz yıl “2022’ye Evde Girmenin Maliyeti” başlığıyla yayınladığımız blogda TÜİK madde sepeti ortalama fiyatlarını baz alarak yaptığımız tabloyu bu yıl alkollü ürünlerde Migros ve CarrefourSA, diğer gıda maddelerde ise Cimri.com’u baz alarak ortalama fiyatlara ulaşmayı amaçladık. 

Keyifli okumalar.

Bu sekiz ürünün yer aldığı yılbaşı sepeti ortalama % 114,7 oranında zamlandı. Geçen yıla oranla  fiyatı %238 oranında artan cips sepette enflasyon rekorunun sahibi oldu. Ay çekirdeği % 183 oranından zamlanırken onu fiyatı iki katına çıkan bira takip etti. 

Geçtiğimiz yıla evde girmenin maliyeti ise şöyleydi;

Bir yeni yıl geleneği haline gelen Milli Piyango Özel Yılbaşı Çekilişi için de geri sayım başladı. Her sene hayalleri süsleyen Yılbaşı Çekililişi biletleri de zamlardan nasibini aldı. Milli Piyango yılbaşı tam bilet fiyatı 200 TL, yarım 100 TL, çeyrek bilet ise 50 TL olarak belirlendi. 31 Aralık 2022'de yapılacak Milli Piyango yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye 200 milyon TL olacak.

Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinde 2021 yılında 120 milyon TL olan büyük ikramiye 2022 yılında 200 milyon TL olarak belirlendi. Döviz karşısında eriyen büyük ikramiyenin bu yılki dolar karşılığı 10.7 milyon Dolar'a karşılık geliyor.

Yeni yılda umut dolu, keyifli verilerle karşınızda olmak dileğiyle. Mutlu yıllar!

Berfin Şahin
8 Blog | 287 Grafik
Yayın Tarihi:29 Aralık 2022
Okuma Süresi:2 Dakika