İstanbul Son Bir Yılda Hayat Pahalılığının En Fazla Arttığı Şehir Oldu

ECA International’ın, kentleri hayat pahalılığına göre sıraladığı Hayat Pahalılığı Raporuna göre hayat pahalılığının bir yılda en fazla arttığı şehir İstanbul oldu. Geçtiğimiz yıla göre listede 95 sıra yükselen İstanbul dünyanın en pahalı 108'inci kenti konumunda.

İstanbul’daki yükselişi değerlendiren ECA International'ın Üretimden Sorumlu Yöneticisi Steven Kilfedder, "Şehir Ukrayna'daki savaştan etkilendi ancak artışın temel sebebi yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi politikaları sonucunda fiyatların yüzde 80'e yakın artması oldu. Kiralar, özellikle Şubat ayındaki depremler nedeniyle yerlerinden edilen Türk vatandaşlarının etkisiyle yükseldi." ifadelerini kullandı.

Hong Kong Dört Yıllık Birinciliğini Kaybetti

Rapora göre Londra, gurbetçiler için dünyanın en pahalı dördüncü yeri olma unvanını korurken dört yıldır dünyanın en pahalı şehri konumunda bulunan Hong Kong, New York'a karşı birinciliği kaybetti. New York, diğer ABD şehirlerine kıyasla daha yüksek enflasyon oranları ve kira fiyat artışları sebebiyle gurbetçiler için dünyanın en pahalı yeri olarak Hong Kong'u geride bıraktı. Bölgedeki en büyük yükseliş, 50 sıra yükselerek dünyanın en pahalı 92. Sırasında ilk 100'e giren Mexico City oldu. Yüksek enflasyon, şehri göçmenler için önemli ölçüde daha pahalı hale getirdi.

Çin Sıralamada Geriledi

Geçen yılın aksine, Çin yuanının diğer para birimleri karşısında zayıflaması ve diğer ülkelere kıyasla daha düşük enflasyon oranı nedeniyle Çin şehirleri sıralamada daha da geriledi. Şanghay ve Guangzhou, Çin'deki en pahalı şehirler olmaya devam etse de dünyanın ilk 10'unun dışında kaldılar ve gurbetçiler için dünyanın en pahalı 13. ve 14. şehirleri oldular.

2022-2023 küresel sıralama

ECA International'a göre Avrupa'nın en pahalı 10 şehri şu şekilde:

  1. Cenevre, İsviçre
  2. Londra,Birleşik Krallık
  3. Zürih, İsviçre
  4. Bern, İsviçre
  5. Kopenhag, Danimarka
  6. Moskova, Rusya
  7. Oslo, Norveç
  8. Lüksemburg Şehri, Lüksemburg
  9. Dublin, İrlanda
  10. Amsterdam, Hollanda

Berfin Şahin
37 Blog | 389 Grafik
Yayın Tarihi:13 Haziran 2023
Okuma Süresi:2 Dakika