6 Şubat 2023’te ülkemizde 8 saat ara ile 10 ili kapsayan 2 deprem yaşadı.

Yaşanan depremler sonrasında depremin etkilediği 10 il dışında yaşayan bireylerin %43’ü böyle bir afetin kendi ilinde yaşanmasının çok büyük ihtimal olduğunu, %42’si ise böyle bir ihtimalin olduğunu düşünüyor. Toplamda bireylerin %85’i kendi ilinde böyle bir afetin yaşanabileceğinden endişeleniyor.

Deprem bölgelerinin dışında yaşayan bireylerin %59’u bu bölgelerde yaşayan bir akrabası ya da arkadaşı olduğunu belirtti. Bu kişilerin %28’i bu depremde bir yakınını kaybetmiş. %31’inin de yaralanan bir arkadaşı ya da akrabası var. 

Depremin etkilediği 10 il dışında yaşayan bireylerin %51’i arama kurtarma çalışmalarının ilk 24 saatindeki performansının başarılı olmadığını düşünüyor. Ancak tüm süreç göz önünde bulundurulduğunda her 3 kişiden 2’si arama kurtarma çalışmalarını başarılı olarak değerlendirirken her 3 kişiden 1’i ise başarılı olmadığı görüşünde. 

Depremin etkilediği 10 il dışında yaşayan bireylerin arama kurtarma çalışmalarında en başarılı bulduğu kurum ve kuruluşlar Madenciler, AFAD ve AHBAP. 

Berfin Şahin
37 Blog | 389 Grafik
Yayın Tarihi:27 Şubat 2023
Okuma Süresi:1 Dakika