Big Mac endeksi, The Economist dergisi tarafından yayınlanan, farklı ülke para birimlerinin piyasa döviz kurlarının değerini yani satın alma güçlerini ölçmenin yenilikçi bir yoludur. Bu ölçüm ortak bir ürünün, her bir para biriminde karşılığı alınarak hesaplanmaktadır. Big Mac hamburgeri, dünya çapında tüm McDonald’s restoranlarında satılmakta olduğundan standart ürün olarak kullanılmaktadır. The Economist yılda iki defa, farklı ülkelerdeki Big Mac fiyatını dönemin döviz kuruna göre ABD dolarına çevirerek yayınlamaktadır.

Bu argümana göre, Big Mac dünya genelinde standart bir ürün olduğundan, göreceli satış fiyatının da tüm ülkelerde aynı olması beklenmektedir. Ancak pratikte, Big Mac’ın dolar cinsinden farklı satış fiyatlarının ortaya çıkması ABD dolarının farklı para birimleri karşısındaki satın alma gücüne işaret etmektedir.

2022 yılı için açıklanan ilk raporda, bir Big Mac hamburgerin 6,98 $ olduğu İsviçre “Big Mac Endeksi”nin ilk sırasında yer aldı. Türkiye’nin ise listenin sondan ikinci sırasına yerleşmesi, Türk lirasının Amerikan doları karşısında satın alma gücünün zayıflığını göstermektedir.

Grafiği detaylı incelemek için tıklayınız.

Kaynak: IMF; McDonald’s; Thomson Reuters; The Economist (January 2022); Statista

Diğer Yazılar

Yok Oluşun Eğişinde: 1,56 Dünyamız Var Gibi Yaşıyoruz!

10 Ağustos 2022

WWF’in Living Planet Report verilerine göre, biyoçeşitlilik son 50 yıldır düşmeye devam ediyor. Memeli, kuş, amfib...

Oku

Türkiye ve Dünyada Y ve Z Kuşakları (2022)

9 Ağustos 2022

1980’li yılların başlarından 1990’ların ortalarına kadar bir aralıkta doğan, X kuşağının ardından gelen ve “Millennials”...

Oku

Y ve Z Kuşaklarını En Çok Endişelendiren İlk 5 Konu (Türkiye vs. Global)

8 Ağustos 2022

Türkiye’de ve dünya genelinde Y ve Z kuşaklarını en çok endişelendiren konuların başında hayat pahalılığı yer aldı...

Oku
Blog'a Dön