Günümüzde en büyük ordunun hangi ülkeye ait olduğunu yalnızca insan gücüne odaklanarak ölçmek pek mümkün değil. Ancak askeri güç çoğunlukla teknolojik gelişmişlikle ölçülmesine rağmen orduların insan kapasitesi önemini korumaya devam ediyor.

Biz de bu haftaki bültenimizde, farklı kategoriler altına topladığımız askeri personel sayılarını, World Population Review’un 2022 yılı verilerinden yararlanarak değerlendirdik.

Keyifli okumalar!

World Population Review, orduları ve askeri personeli 3 ana başlık altında değerlediriyor: Aktif hizmette olan askerler, yarı zamanlı çalışan ya da yedek güç oluşturan askeri personel ve paramiliter güçler. Yukarıdaki haritada aktif ve yedek askeri güç toplamına göre ülkelerin dağılımı gösterilmiştir.

Paramiliter güçler dışarıda bakıldığında en kalabalık orduların başında Vietnam, Güney Kore ve Çin orduları yer almaktadır. Bu kategoride Türkiye 168 ülke arasında en kalabalık orduya sahip 15. ülkedir.

İzlanda, Kosta-Rika, Lihtenştayn gibi az sayıda ülkede ise hiçbir ordu bulunmuyor.

Dünyanın en kalabalık ilk 20 ordusunun personel sayısı için tıklayınız.

1000 kişi başına düşen aktif/resmi askeri personel sayısının 50,4 olduğu Kuzey Kore listede ilk sıradadır.

Askeri personelin ülke nüfusuna yoğunluğu en yüksek olan ilk 10 ülke için tıklayın.

Ülkeler, yedek ya da paramiliter güçler dikkate alınmadan yalnızca aktif görevdeki asker sayılarına göre sıralandığında, Türkiye 168 ülke içinde en kalabalık orduya sahip 15. ülkedir.

Ülkelere ve asker sayılarına buradan göz atabilirsiniz.

Askeri kuvvetlerin resmi bir parçası olmadığı halde askeri tarzda hizmet gören kişileri kapsayan paramiliter güçlerin en fazla olduğu ülke Kuzey Kore oldu.

2022 yılında paramiliter kuvvetlerin en kalabalık olduğu ilk on ülke için tıklayınız.

Diğer Yazılar

2022 Yılında Monarşi ile Yönetilen Ülkeler

26 Eylül 2022

2022 yılında dünya genelinde toplam 43 ülke halen monarşi rejiminin çeşitli formları ile yönetiliyor. Mutlak monarşi: İk...

Oku

En Çok Kahve ve Çay Tüketen Ülkeler (İlk 15)

24 Ağustos 2022

🫖Bir yılda bir kişinin ortalama 3,15 kg çay tükettiği Türkiye, dünya genelinde en çok çay tüketen nüfusa sahip ülkedir. ...

Oku

Yıllara Göre Toplam Emekli Sayısı ve Emekli Aylığı miktarı (2009-2021)

17 Ağustos 2022

Türkiye’de bir yılda yapılan toplam emekli aylığı ödemeleri 2009 yılından bu yana yaklaşık 6 katına, emekli kişi s...

Oku
Blog'a Dön