The World Happiness Report her yıl, ülkelerin mutluluk düzeyini hesaplayan bir rapor yayınlıyor. Rapor, dünya genelindeki tüm ülkelere 0 puandan 9 puana doğru gittikçe mutluluk düzeyinin arttığı bir endeks kullanarak puan veriyor. Puanlama sistemi sosyal yardım, doğumda yaşam beklentisi, yaşam tercihi yapma özgürlüğü, ekonomi, yolsuzluk algısı ve daha birçok pozitif ve negatif etkeni hesaba katılarak hazırlanıyor.

Bu rapora göre 2020 yılında en mutlu ülke 7,8 puanla Finlandiya, en mutsuz ülke ise 2,4 puanla Afganistan oldu. Türkiye de 4,7 puanla 147 ülke arasında 112.sırada yer aldı.

Dünya Bankası tarafından en güncel haliyle 2020 yılı için açıklanan kişi başına düşen GSYH verilerine baktığımızda; bu değerin Amerikan doları cinsinden en yüksek olduğu ülke Lihtenştayn, en düşük olduğu ülke ise Burundi oldu. Türkiye 8.536 $ ile listede verisi açıklanan 194 ülke arasında 80.sırada yer aldı.

“Mutluluk Düzeyi” ve “Kişi Başına Düşen GSYH” haritaları arasında birebir bir uyuşma olmasa da, ülkelerin mutluluk düzeyi ile gelirleri arasında büyük ölçüde bir örtüşme göze çarpıyor.

Kişi başına düşen GSYH’nin en yüksek olduğu ve en düşük olduğu ülkelere göz atmak için tıklayın.

Mutluluk düzeyi en yüksek ve en düşük olan ülkeler listesi için tıklayın.

*The World Happiness Report 2021 yılı verilerini yayınlamış olmasına rağmen, Dünya Bankası “GDP per capita” verileri en güncel haliyle 2020 yılına ait olduğundan veriler arasındaki uyumu sağlamak maksadıyla bir önce sayılı rapor dikkate alınmıştır.

Kaynak: The World Happiness Report 2021, The World Bank – GDP per capita (current US$)

Diğer Yazılar

Türkiye Barınmakta Ne Kadar Zorlanıyor?

20 Haziran 2022

Eurostat, barınma giderlerinin hanehalklarına ne kadar yük bindirdiğine dair verileri en güncel haliyle 2020 yılı için a...

Oku

Mutlulukla Gelirin Bir İlişkisi Var mı?

15 Haziran 2022

The World Happiness Report her yıl, ülkelerin mutluluk düzeyini hesaplayan bir rapor yayınlıyor. Rapor, dünya genel...

Oku

Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar Eriyor?

14 Haziran 2022

DİSK-AR’ın “Asgari Ücret Gerçeği” araştırmasına göre, Türkiye’de asgari ücret civarında çalışanl...

Oku
Blog'a Dön