Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı “Türkiye Siyasal Sosyal Eğilimler Araştırması”na referansla, Türkiye halkının gözünde en büyük siyasi ve sosyal sorunlar neler, ülkeyi kutuplaştıran konular hangileri, hangi kurumlara daha çok güveniliyor gibi soruların yanıtlarını ve daha fazlasını bu haftaki bültenimizde derledik.

Keyifli okumalar!

Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı “Türkiye Siyasal Sosyal Eğilimler Araştırması”na göre 2021 yılı itibariyle Türkiye’de en büyük sorunun ekonomik sorunlar, mülteciler ve eğitim olduğunu düşünenlerin oranı artarken; koronavirüs salgını, hak ve özgürlüklerin sınırlanması ve terörle mücadele olduğunu düşünenlerin oranı azalmıştır.

Yıllara göre Türkiye’nin gündemindeki en önemli sorun olarak görülen başlıkları incelemek için tıklayınız.

Türkiye’ye coğrafi bölgeler özelinde bakıldığında, Ege ve Marmara bölgelerinin koranavirüs salgınını; Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin ekonomik sorunları; Karadeniz Bölgesi’nin terörü; Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin ise mültecileri en büyük sorun olarak gördüğü ortaya çıkmaktadır.

Bölgelere göre en önemli sorun olarak görülen başlıkları incelemek için tıklayınız.

Türkiye’de siyasal bir kutuplaşma olduğunu düşünenlerin oranı bir önceki yıla göre azalmıştır. 2021 yılı itibariyle nüfusun %40,6’sı ülkede siyasal kutuplaşma olduğuna inanmaktadır.

Yıllara göre siyasal kutuplaşma hakkındaki verileri incelemek için tıklayınız.

Türkiye’de siyasal bir kutuplaşma olduğunu düşünenlerin %39,4’ü bu kutuplaşmanın laikler ve dindarlar arasında olduğunu düşünüyor.

Yıllara göre kutuplaşmanın eksenlerine buradan göz atabilirsiniz.

“Sizce Türkiye bölünme tehlikesi altında mıdır?” sorusuna Türkiye’de her 100 kişiden 67,5’i hayır cevabını vermiştir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Türkiye Siyasal Sosyal Eğilimler Araştırması 2021’e göre, Türkiye’de en güvenilen ilk iki kurum %65,4 ile polis ve jandarma iken, Türk Silahlı Kuvvetleri %62,4 ile 3. sıradadır. 

Diğer Yazılar

2022 Yılında Monarşi ile Yönetilen Ülkeler

26 Eylül 2022

2022 yılında dünya genelinde toplam 43 ülke halen monarşi rejiminin çeşitli formları ile yönetiliyor. Mutlak monarşi: İk...

Oku

En Çok Kahve ve Çay Tüketen Ülkeler (İlk 15)

24 Ağustos 2022

🫖Bir yılda bir kişinin ortalama 3,15 kg çay tükettiği Türkiye, dünya genelinde en çok çay tüketen nüfusa sahip ülkedir. ...

Oku

Yıllara Göre Toplam Emekli Sayısı ve Emekli Aylığı miktarı (2009-2021)

17 Ağustos 2022

Türkiye’de bir yılda yapılan toplam emekli aylığı ödemeleri 2009 yılından bu yana yaklaşık 6 katına, emekli kişi s...

Oku
Blog'a Dön