Covid-19 salgını sebebiyle iptal edilen 2020 yılı hariç, 1956 yılından beri her yıl düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’na Türkiye ilk defa 1975 yılında katılmıştı. Türkiye, 2012 yılında Eurovision’da son defa yer aldığında, toplam 34 defa bu yarışmada performans sergilemiş ve bu performansları ile 10 defa en iyi ilk 10 performans arasına girmişti. 

Eurovision Şarkı Yarışması’na ve Türkiye’nin bu yarışmadaki yerine dair verileri bültenimizde derledik.

Keyifli okumalar!

Türkiye, 1975 yılından beri toplamda 34 defa katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda en iyi dereceyi, 2003 yılında Letonya’nın ev sahipliği yaptığı yarışmada birinci olan Sertab Erener’in “Everyway That I Can” performansı ile elde etmiştir.

Türkiye’nin ilk 10 performans arasında yer aldığı yıllar ve sanatçılar için tıklayınız.

1956 yılından beri düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda en çok birinciliği bulunan ülke, 7 defa birinci seçilen İrlanda’dır.

En çok birinciliği bulunan ilk 10 ülke için tıklayınız.

Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk katıldığı 1975 yılından, son defa katıldığı 2012 yılına kadar sekizer defa tam puan aldığı Fransa ve Almanya, Türkiye’ye en çok tam puan veren ilk iki ülkedir.

Türkiye’ye tam puan veren diğer ülkelere buradan ulaşabilirsiniz.

Eurovision Şarkı Yarışması’na 34 defa katılan Türkiye’nin, en çok tam puan verdiği ilk üç ülke Azerbaycan, Bosna-Hersek ve Yugoslavya’dır.

Türkiye’den en çok tam puan alan diğer ülkeler için tıklayınız.

66 yılda 65 defa düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nın 65’ine de katılan hiçbir ülke bulunmamaktadır. Ancak en çok katılan ülkeler, 64’er defa yarışmada yer alan Almanya ve Fransa’dır.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Toplamda 65 defa düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’na yalnızca bir defa katılan Fas, bu yarışmaya en az katılan ülkedir.

Yarışmaya en az katılan ülkelere göz atmak için tıklayınız.

📬 Her hafta başka bir konuya dair verilere göz atmak isterseniz, e-posta listemize katılabilirsiniz!

Diğer Yazılar

4+4+4 Sonrası Türkiye’de Eğitim Verileri

15 Eylül 2021

Geçtiğimiz haftalarda 2020/21 eğitim-öğretim yılı ilkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitimle başladı. Biz de bu ha...

Oku

Son 10 Yılda Kuaför Fiyatları Nasıl Değişti?

8 Eylül 2021

Oku

Türkiye’de Konut Satışları

8 Eylül 2021

Bu haftaki bültenimizi hem ekonomik değişimlerden hem de dünya genelindeki salgın koşullarından etkilenen konut satışlar...

Oku
Blog'a Dön