TÜSEV’in 2004, 2015 ve 2019 yıllarında tekrarladığı “Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik” raporlarından yola çıkarak, Türkiye’de vatandaşların bağış yapma motivasyonları neler, kimlere daha çok yardım ediliyor, yoksullara yardım kimin sorumluluğu olarak görülüyor gibi sorulara ve daha fazlasına dair verileri derledik.

Sivil toplum alanında daha fazla veri için verikaynagi.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Keyifli okumalar!

Türkiye’deki vatandaşların %44’ü yoksul vatandaşlara yardım etmenin devletin görevi olduğunu düşünüyor. 

2019 yılı araştırmasına göre Türkiye’de yoksullara yardımın kimlerin görevi olarak tahayyül edildiğine dair veriler için tıklayınız.

2019 yılında Türkiye’deki vatandaşların %87’si yaptıkları yardımları, bir kuruluşa bağış yoluyla değil, doğrudan kendileri ihtiyaç sahiplerine dağıtmak yoluyla yapmayı tercih ediyor.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Türkiye’de vatandaşların %44’ü ihtiyaç sahiplerine yapacakları yardımın kamu kuruluşu ya da sivil toplum tarafından yapılmasının fark etmediğini belirtmektedir.

Grafiği detaylı incelemek için tıklayınız.

2019 yılında Türkiye’deki vatandaşların %38’i akraba, komşu ya da herhangi bir diğer ihtiyaç sahibine doğrudan gıda, kıyafet, yakacak ya da para yardımı yaptığını belirtmiştir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

2019 yılında Türkiye’de akrabalarına yardım yapanların çoğu (%65’i) 100 lira üzeri yardımda bulunurken; komşularına yardım ettiğini söyleyenlerin çoğu (%56’sı) 100 lira ve altı yardımda bulunmuştur.

Grafiği buradan ineceleyebilirsiniz.

2019 yılında en çok yardım yapılan ihtiyaç sahibi kesim dilenciler olmaya devam etse de, yapılan miktarın TL cinsinden değeri düşmüştür.

Yardımların türlerine göre ortalama kişi başı değerleri için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Türkiye’de Çocukların Teknoloji Kullanımı

29 Aralık 2021

Geçtiğimiz yıl 6 ile 15 yaş arası çocuklar ne kadar internet kullanıyor, sosyal medyada ne sıklıkla vakit geçiriyor, akı...

Oku

2022’ye Evde Girmenin Maliyeti

22 Aralık 2021

Hem Covid-19 salgını hem de ekonomide yaşanan dalgalanmalar bu sene yılbaşını evde kutlayanların sayısı artacak gib...

Oku

Ev Kurmanın Maliyeti Ne Kadar? (Kasım 2021)

16 Aralık 2021

Oku
Blog'a Dön