Türkiye’nin emlak siteleri verilerine, BETAM ve OECD raporlarına dayanarak hazırladığımız bu haftaki bültenimizde, Türkiye’de özellikle son bir yılda konut kiralarında yaşanan değişimleri derledik.

Keyifli okumalar!

Nisan ayında yıllık ortalama cari kira artışı ülke genelinde %182,7 oldu. Kira artış oranının en yüksek olduğu il kiraların 4 kattan fazla arttığı Antalya, artış oranının en düşük olduğu ilse %42,8 ile Van oldu.

Yıllık ortalama cari kira artışlarının en yüksek ve en düşük olduğu iller için tıklayınız.

2022 yılının nisan ayında kiracı tarafından ödenen gerçek kira bedelinin Türkiye ortalaması 1.408,7 TL'ye yükselmiştir.

2009 yılından bu yana kiracı tarafından ödenen ortalama kira bedelleri için tıklayınız.

Türkiye'nin nüfusu en kalabalık ilk 10 ili içerisinde; yıllık kira artış oranı en yüksek il Antalya, en düşük il ise Şanlıurfa olmuştur.

En kalabalık 10 ilin kira artış oranlarına buradan göz atabilirsiniz.

Bir önceki yılın mayıs ayına göre, yıllık kira artışının en yüksek olduğu ilçe; İstanbul için Kağıthane, Ankara için Sincan, İzmir için ise Seferihisar ilçeleri olmuştur.

Yıllık ortalama cari kira artışlarına göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de en çok değer kazanan ilçelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

OECD'nin verilerine göre, kira fiyatları Türkiye genelinde son 7 senede 2 katına çıkmıştır. Bu oranla Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek kira artış oranına sahip ülkedir.

Diğer ülkelerdeki oranlara buradan erişebilirsiniz.

Veri Kaynağı
169 Blog | 1139 Grafik
Yayın Tarihi:8 Haziran 2022
Okuma Süresi:2 Dakika