Konda’nın 2021 yılında araştırıp geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı” araştırmasının sonuçlarından yola çıkarak; cinsiyete, medeni duruma ya da çalışma durumuna göre ev işlerinin paylaşımına dair verileri derledik.

Keyifli okumalar!

“Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı” araştırmasının sonuçlarına göre, çalışan kadınların %61’i ev işlerini tek başlarına yaptıklarını belirtirken erkeklerde bu oran erkeklerde %7’dir.

Çalışma durumuna göre kadın ve erkeklerin ev işlerini yapma oranları için tıklayınız.

Nisan 2021 tarihli araştırmaya göre, Türkiye’deki kadınların ortalama %67’si, erkeklerin ise %14’ü ev işini tek başına yaptıklarını belirtmektedirler.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

“Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı” araştırmasına göre, Türkiye’de kadınların %54’ü, erkeklerin ise %37’si salgın sürecindeki ev içi ve dışı iş yüklerinden dolayı zorlandığını dile getirmektedir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Evli kadınların %58’i pandemide ev işlerine ayırdıkları sürenin arttığını, evli erkeklerin ise %54’ü ve bekar erkeklerin ise %55’i bu sürenin azaldığını belirtmektedir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı araştırmasının sonuçlarına göre, bekar kadınların %81’i salgın döneminde kendilerine vakit ayırabilirken, evli kadınların %53’ü kendilerine vakit ayırabilmiştir

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Türkiye’nin Doğum ve Annelik Verileri

18 Mayıs 2022

2021 yılında 15-44 yaş aralığında her bin kadın başına 57 bebek dünyaya geldi. Bu oranla 2014’ten beri düşmekte ol...

Oku

Türkiye’nin Gençlik Verileri (2021)

11 Mayıs 2022

Oku

Türkiye’de Gelir Dağılımı

11 Mayıs 2022

Türkiye’de ekonomik sınıfa, eğitime veya cinsiyete göre gelir dağılımın nasıl değiştiğini; yıllar içinde değişen y...

Oku
Blog'a Dön