Konda’nın 2021 yılında araştırıp geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı” araştırmasının sonuçlarından yola çıkarak; cinsiyete, medeni duruma ya da çalışma durumuna göre ev işlerinin paylaşımına dair verileri derledik.

Keyifli okumalar!

“Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı” araştırmasının sonuçlarına göre, çalışan kadınların %61’i ev işlerini tek başlarına yaptıklarını belirtirken erkeklerde bu oran erkeklerde %7’dir.

Çalışma durumuna göre kadın ve erkeklerin ev işlerini yapma oranları için tıklayınız.

Nisan 2021 tarihli araştırmaya göre, Türkiye’deki kadınların ortalama %67’si, erkeklerin ise %14’ü ev işini tek başına yaptıklarını belirtmektedirler.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

“Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı” araştırmasına göre, Türkiye’de kadınların %54’ü, erkeklerin ise %37’si salgın sürecindeki ev içi ve dışı iş yüklerinden dolayı zorlandığını dile getirmektedir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Evli kadınların %58’i pandemide ev işlerine ayırdıkları sürenin arttığını, evli erkeklerin ise %54’ü ve bekar erkeklerin ise %55’i bu sürenin azaldığını belirtmektedir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Pandemide Evde Bakım ve Zaman Kullanımı araştırmasının sonuçlarına göre, bekar kadınların %81’i salgın döneminde kendilerine vakit ayırabilirken, evli kadınların %53’ü kendilerine vakit ayırabilmiştir

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Diğer Yazılar

2022 Yılında Monarşi ile Yönetilen Ülkeler

26 Eylül 2022

2022 yılında dünya genelinde toplam 43 ülke halen monarşi rejiminin çeşitli formları ile yönetiliyor. Mutlak monarşi: İk...

Oku

En Çok Kahve ve Çay Tüketen Ülkeler (İlk 15)

24 Ağustos 2022

🫖Bir yılda bir kişinin ortalama 3,15 kg çay tükettiği Türkiye, dünya genelinde en çok çay tüketen nüfusa sahip ülkedir. ...

Oku

Yıllara Göre Toplam Emekli Sayısı ve Emekli Aylığı miktarı (2009-2021)

17 Ağustos 2022

Türkiye’de bir yılda yapılan toplam emekli aylığı ödemeleri 2009 yılından bu yana yaklaşık 6 katına, emekli kişi s...

Oku
Blog'a Dön