2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi sosyal hayattan ekonomiye pek çok alanı beklenmedik bir biçimde değiştirdi. Seyahat yasakları ve karantinaların etkisiyle salgından en çok zarar gören sektörlerden biri de turizm sektörü oldu. Peki bu süreçte Türkiye’de ziyaretçi sayıları, harcamaları, ya da ziyaret sebepleri nasıl değişti?

Keyifli okumalar!

2019 yılında 34,5 milyar dolara çıkan Türkiye’nin turizm geliri, COVID-19 salgını döneminde azalarak 2020 yılında 12 milyar dolara düştü. Bu değer 2001 yılından sonra görülen en düşük değerdir.

Yıllara göre turizm geliri grafiği için tıklayınız.

TÜİK’in açıkladığı turizm verilerine göre, 2020 yılında toplam turizm geliri düşerken, bir ziyaretçinin yaptığı ortalama harcama 2015 yılından beri görülen en yüksek değere ulaşarak 762 dolara çıkmıştır.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

2020 yılında çıkış yapan yabancı ziyaretçilerin toplam sayısı 12,7 milyondur. Bu ziyaretçilerin çoğu (7,4 milyonu) gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler amaçlı Türkiye’ye gelmiştir.

Diğer amaçlarla gelen ziyaretçi sayıları için tıklayınız.

2020 yılında 12 milyar dolar olarak hesaplanan toplam turizm gelirinin 9,9 milyar dolarını ziyaretçilerin kişisel harcamaları oluşturmaktadır. Kişisel harcamaların içinde en büyük paya ise 2,8 milyar dolar ile yeme-içme harcamaları sahiptir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

2020 yılında Türkiye’yi ziyaret etmeye gelenlerin 3,1 milyonunu yurt dışında ikamet eden Türkler oluşturmaktadır. Türklerin ardından ise Rusya Federasyonu ve Bulgaristan vatandaşları gelmektedir.

Diğer milliyetlerin dağılımına buradan ulaşabilirisiniz.

Diğer Yazılar

Türkiye’de Kadınların ve Kız Çocuklarının Eğitim Durumu

10 Mayıs 2021

Türkiye genelinde kız çocuklarının illere göre okullaşma oranları neler, yetişkenlerde cinsiyete göre eğitim düzeyi oran...

Oku

Kahvaltı Sofrasının Maliyeti Nasıl Değişti?

3 Mayıs 2021

Kaynak: TÜİK / 2016 nisan ve 2021 nisan ayı verileri

Oku

Türkiye’de Öğrencilerin Uzaktan Eğitim Deneyimi

3 Mayıs 2021

COVID-19 salgının başlamasından ardından yaklaşık bir yıldır  ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri eğitimlerine belli ö...

Oku
Blog'a Dön