Yaza Merhaba: Türkiye’de Yaz Enflasyonu!

Veri Kaynağı
169 Blog | 1201 Grafik
Yayın Tarihi:8 Haziran 2022
Okuma Süresi:2 Dakika

2022 yazına girerken, akıllarda yazla özdeşleşen bazı tüketim maddelerinin fiyatlarının yıllar içersinde geçirdiği değişimi bu haftaki bültenimizde derledik.

Keyifli okumalar!

Her yaz aniden bastıran yaz sıcaklarıyla birlikte daha sık duş almaya başlayanlardansanız, su faturanıza yansıyan suyun birim fiyatı 10 yıl öncesine göre tam 3 katına çıktı.

Yıllara göre suyun birim fiyatı için tıklayınız.

Yaz sıcaklarına karşı vantilatör ya da klima kullanmayı tercih edenler için belirtmek isteriz ki; elektriğin birim fiyatı 10 yıl öncesine göre 4,3 katına çıktı.

2005 yılından bu yana elektriğin birim fiyatına buradan göz atabilirsiniz.

Yaz akşamlarını soğuk bir birayla kapatmak isterseniz, bir şişe biranın ortalama fiyatı son 10 yılda 6,2 katına çıkarak, nisan ayında 21,9 TL'ye ulaştı.

Yıllara göre ortalama bira fiyatları için tıklayınız.

Alkolsüz bir şeyler içerek serinlemek isteyenler için ise ortalama bir kutu meyve suyu fiyatı 10 yıl içerisinde yaklaşık 5 katına çıkarak 12 TL oldu.

Meyve suyu fiyatlarındaki değişime buradan göz atabilirsiniz.

Yazın olmazsa olmazı dondurmayı da unutmadık. 10 yıl önce 11,2 TL olan ortalama bir kutu dondurma fiyatı nisan ayında 33,9 TL'ye yükseldi.

Yıllara göre bir kutu dondurmanın fiyatındaki değişimleri incelemek için tıklayınız.

Yazın gelmesiyle birlikte kışlık botlarınızı terlik/sandaletle değiştirmek isterseniz, bir çift terliğin ortalama fiyatı 92,7 TL oldu. Böylece terlik fiyatları 10 yıl öncesine göre 2,2 katına çıkmış oldu.

Ortalama terlik fiyatlarını için tıklayınız.

Veri Kaynağı
169 Blog | 1201 Grafik
Yayın Tarihi:8 Haziran 2022
Okuma Süresi:2 Dakika