Sağlıklı bir yetişkinin günde ortalama 7-8 saat uyuması gerekiyor. Türkiye’de ise bu süre ortalama 6 saat 50 dakika. Dünya genelinde, ülkelerin uyku alışkanlıklarını ve sürelerini bu haftaki bültenimizde derledik.

Keyifli okumalar!

Sleep Cycle’ın yayınladığı verilere göre, dünya genelinde ortalama yatma saati 00:03’tür. Bu ortalamadan geç yatan 34 ülke arasında Türkiye de yerini aldı. En geç yatan ülke ise, bireylerin ortalama olarak saat 00:55’te yattığı Polonya oldu.

En geç yatan ilk 15 ülke için tıklayınız.

18-64 yaş arasında bir yetişkinin günlük uyku ihtiyacını karşılayabilmesi için en az 7 saat uyuması öneriliyor.

Yaş aralıklarına göre günlük uyku ihtiyacı verileri için tıklayınız.

Ortalama 6 saat 50 dakika ile Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en az uyuyan ülke oldu. Yetişkin bireylerin 7-8 saat uyuma ihtiyacı olduğu göz önüne alındığında, Türkiye’de bireylerin ortalama olarak yeterince uyumadığı ortaya çıkıyor.

Başlıca Avrupa ülkelerinde uyku sürelerine buradan göz atabilirsiniz.

Türkiye’nin ortalama uyku süresi, ihtiyaç duyulan uyku süresinden düşük olmasına rağmen; Türkiye’de her 4 kişiden yaklaşık biri günlük uykusunu tam alamadığını söylüyor. Her gün yeterince uyuduğunu düşünenlerin en fazla olduğu ülke ise Hindistan.

Seçili ülkelere göre bireylerin “Uykunuzu yeterince aldığınızı düşünüyor musunuz?” sorusuna verdiği yanıtlara buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya genelinde bireylerin %80’i mevcut uyku kalitesini arttırmayı istiyor. Ayrıca bireylerin çoğu geceleri en az bir defa uykusundan uyandığını dile getiriyor.

En çok paylaşılan uyku alışkanlıklarına buradan göz atabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Türkiye Barınmakta Ne Kadar Zorlanıyor?

20 Haziran 2022

Eurostat, barınma giderlerinin hanehalklarına ne kadar yük bindirdiğine dair verileri en güncel haliyle 2020 yılı için a...

Oku

Mutlulukla Gelirin Bir İlişkisi Var mı?

15 Haziran 2022

The World Happiness Report her yıl, ülkelerin mutluluk düzeyini hesaplayan bir rapor yayınlıyor. Rapor, dünya genel...

Oku

Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar Eriyor?

14 Haziran 2022

DİSK-AR’ın “Asgari Ücret Gerçeği” araştırmasına göre, Türkiye’de asgari ücret civarında çalışanl...

Oku
Blog'a Dön