1980’li yılların başlarından 1990’ların ortalarına kadar bir aralıkta doğan, X kuşağının ardından gelen ve “Millennials” olarak da anılan jenerasyondur Y kuşağı. Z kuşağı ise Y kuşağından sonra, Alfa kuşağından önce gelen, 2010’lu yılların ortasına kadar doğan bireyleri kapsamaktadır. He iki kuşak da COVID-19 salgını sürecinde gerek eğitim gerek iş hayatına dair sorunların ilk elden etkilediği kişilerden oluşmaktadır. Biz de bu haftaki bültenimizde bu iki kuşağın ekonomiye, sosyo-politik düzene ve kişisel hayatlarına dair bakış açılarını dünya genelinde ve Türkiye özelinde ele aldık.

Keyifli okumalar!

Y kuşağının %41’i ve Z kuşağının ise %46’sı çoğu zaman stresli hissediyor. Türkiye’de ise sırasıyla %51 ve %65 olan bu oranlar dünya ortalamasının oldukça üstündedir. Cinsiyete göre bakıldığında ise hem dünya genelinde hem Türkiye özelinde, jenerasyon farkı olmadan kadınlar erkeklerden daha endişelidir.
 
Y Kuşağının endişe ve stres oranları için tıklayınız.
Z Kuşağının endişe ve stres oranları için tıklayınız.

Ailelerinin refah seviyesi, Türkiye’de hem Y hem de Z kuşağının yarısından fazlasını stres altında hissettirirken, dünya genelinde bu oranlar %50’nin altındadır.

Kuşaklara ve ülkelere göre stres altında hissettiren nedenlerin oranları için tıklayınız.

2021 yılında Türkiye’deki Y kuşağının endişeli olduğu konuların başında %42 oranla işsizlik geliyor.

Y kuşağının endişe ettiği ilk üç konuya buradan ulaşabilirsiniz.

2021 yılında Türkiye’deki Z kuşağının en çok endişelendiği konu, Y kuşağı gibi işsizliktir. Ancak ikinci sıradan, Y kuşağından farklı olarak “cinsel taciz” gelmektedir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Araştırmaya katılan Türkiye’deki Y kuşağı arasında önümüzdeki 12 ay içerisinde ekonominin kötüleşeceğini düşünenlerin oranı %54 iken, Z kuşağında bu oran %47’dir.

Detaylar için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Türkiye’de Çocukların Teknoloji Kullanımı

29 Aralık 2021

Geçtiğimiz yıl 6 ile 15 yaş arası çocuklar ne kadar internet kullanıyor, sosyal medyada ne sıklıkla vakit geçiriyor, akı...

Oku

2022’ye Evde Girmenin Maliyeti

22 Aralık 2021

Hem Covid-19 salgını hem de ekonomide yaşanan dalgalanmalar bu sene yılbaşını evde kutlayanların sayısı artacak gib...

Oku

Ev Kurmanın Maliyeti Ne Kadar? (Kasım 2021)

16 Aralık 2021

Oku
Blog'a Dön