1980’li yılların başlarından 1990’ların ortalarına kadar bir aralıkta doğan, X kuşağının ardından gelen ve “Millennials” olarak da anılan jenerasyondur Y kuşağı. Z kuşağı ise Y kuşağından sonra, Alfa kuşağından önce gelen, 2010’lu yılların ortasına kadar doğan bireyleri kapsamaktadır. He iki kuşak da COVID-19 salgını sürecinde gerek eğitim gerek iş hayatına dair sorunların ilk elden etkilediği kişilerden oluşmaktadır. Biz de bu haftaki bültenimizde bu iki kuşağın ekonomiye, sosyo-politik düzene ve kişisel hayatlarına dair bakış açılarını dünya genelinde ve Türkiye özelinde ele aldık.

Keyifli okumalar!

Y kuşağının %41’i ve Z kuşağının ise %46’sı çoğu zaman stresli hissediyor. Türkiye’de ise sırasıyla %51 ve %65 olan bu oranlar dünya ortalamasının oldukça üstündedir. Cinsiyete göre bakıldığında ise hem dünya genelinde hem Türkiye özelinde, jenerasyon farkı olmadan kadınlar erkeklerden daha endişelidir.
 
Y Kuşağının endişe ve stres oranları için tıklayınız.
Z Kuşağının endişe ve stres oranları için tıklayınız.

Ailelerinin refah seviyesi, Türkiye’de hem Y hem de Z kuşağının yarısından fazlasını stres altında hissettirirken, dünya genelinde bu oranlar %50’nin altındadır.

Kuşaklara ve ülkelere göre stres altında hissettiren nedenlerin oranları için tıklayınız.

2021 yılında Türkiye’deki Y kuşağının endişeli olduğu konuların başında %42 oranla işsizlik geliyor.

Y kuşağının endişe ettiği ilk üç konuya buradan ulaşabilirsiniz.

2021 yılında Türkiye’deki Z kuşağının en çok endişelendiği konu, Y kuşağı gibi işsizliktir. Ancak ikinci sıradan, Y kuşağından farklı olarak “cinsel taciz” gelmektedir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Araştırmaya katılan Türkiye’deki Y kuşağı arasında önümüzdeki 12 ay içerisinde ekonominin kötüleşeceğini düşünenlerin oranı %54 iken, Z kuşağında bu oran %47’dir.

Detaylar için tıklayınız.

Diğer Yazılar

2022 Yılında Monarşi ile Yönetilen Ülkeler

26 Eylül 2022

2022 yılında dünya genelinde toplam 43 ülke halen monarşi rejiminin çeşitli formları ile yönetiliyor. Mutlak monarşi: İk...

Oku

En Çok Kahve ve Çay Tüketen Ülkeler (İlk 15)

24 Ağustos 2022

🫖Bir yılda bir kişinin ortalama 3,15 kg çay tükettiği Türkiye, dünya genelinde en çok çay tüketen nüfusa sahip ülkedir. ...

Oku

Yıllara Göre Toplam Emekli Sayısı ve Emekli Aylığı miktarı (2009-2021)

17 Ağustos 2022

Türkiye’de bir yılda yapılan toplam emekli aylığı ödemeleri 2009 yılından bu yana yaklaşık 6 katına, emekli kişi s...

Oku
Blog'a Dön