Habitat Derneği’nin Infakto RW ortaklığıyla gerçekleştirdiği Gençliğin İyi Olma Hali Raporu'na göre yaşamından memnun olan gençlerin oranı %45,6’ya geriledi. 2017 yılında yaşamdan memnun olan gençlerin oranı %70,8 olarak kaydedilirken bu yılki araştırmada bu oran %45,6 olarak ölçüldü. Gelecekten umutlu olduklarını belirten gençlerin oranı ise %43,7’ye geriledi. 2017 yılında bu oran %66,6 olarak ölçülmüştü.

Gençlerin %35,8’inin geliri 3 bin TL’nin altında

Bu yıl maddi durumlarından memnun olan gençlerin oranı %38,3 olarak ölçülürken gençlerin %35,8’inin aylık kişisel gelirinin 3 bin TL ve altında olduğu görüldü. 2017’de 5 gençten birinin maddi durumunu kötü olarak tanımladığı kaydedilirken bu oran 2023’te %36,7’ye çıktı.

Oy Kullanacak Olan Genler En Çok Enflasyon ve Hayat Pahalılığını Dikkate Alıyor

Gençlere göre karşılaştıkları en önemli sorun enflasyon ve hayat pahalılığı olurken ikinci sırada işsizlik ve iş bulamamak geliyor. Üçüncü sırada kiraların yüksek olması, dördüncü sırada ise sokaklardaki şiddet ön plana çıkıyor. Bu sorunlar ışığında oy verecek olan gençler en çok enflasyon ve hayat pahalılığını dikkate alacaklarını ifade etti.

Gençlerin oy verirken en fazla dikkate almayı düşündükleri  sorunlar siyasi tercihlerine göre farklılık gösteriyor. Cumhur İttifakı’na oy verecek gençler kiraların yüksekliği ve terör saldırılarını diğer ittifaklara göre daha yüksek oranda belirtirken Millet İttifakı seçmenleri ise enflasyon ve hayat pahalılığı, eğitimini yarıda bırakmak ve üniversite eğitiminin niteliksizliği gibi başlıkları diğer ittifaklara göre daha yüksek oranda dikkate alıyor.

Gençlerin Siyasal Katılım Düzeyi Düşük

Gençlerin siyasal katılım düzeylerinin düşük olduğu görüldüğü araştırmaya göre, oy kullanmak en yaygın katılım biçimiyken, gençler arasında bir partinin üyesi olanların oranı %5,1, kampanyalarda aktif rol oynayanların oranı %7,1 ve mitinge katılanların oranıysa %25,5. Bu rakamlar gençler arasında geleneksel katılım yollarına başvurmanın yaygın olmadığını gösteriyor.

4 gençten biri depremlerde kayıp yaşadı

Her 4 gençten biri 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ve çevre illerde yaşanan depremlerde kayıp yaşadı. Depremde arkadaşlarını kaybedenlerin oranı %19,2, aile ve/veya akrabalardan kayıp verenlerin oranı %8,5, eğitimine ara vermek/kaydını dondurmak zorunda kalanların oranı %3,7 ve taşınmak zorunda kalanların oranı %3,2 olarak belirlendi.

10 Gençten 9’u Yüz Yüze Eğitimi Tercih Ediyor

Yüz yüze ve uzaktan eğitim karşılaştırmasında, 10 gençten 9’unun yüz yüze eğitimi daha faydalı bulduğunu ve öğrencilerin önemli bir bölümünün son dönemde online ortama taşınan eğitimden memnun olmadığı kaydedildi. 

Berfin Şahin
28 Blog | 397 Grafik
Yayın Tarihi:4 Mayıs 2023
Okuma Süresi:3 Dakika