Konda’nın Aralık 2021 tarihli “İklim Değişikliği Algısı Raporu”na göre Türkiye’de bireylerin iklim değişikliğine dair fikirlerini bu haftaki bültenimizde derledik.

Keyifli okumalar!

Türkiye’deki insanların %76’sı aşırı sıcakların; %69’u yangınların; %67 ise hava kirliliğinin iklim değişikliğinin sonucu olduğunu düşünmektedir.

Diğer oranlara göz atmak için tıklayınız.

Türkiye’de bireyler iklim değişikliğinden sorumlu olan en büyük üç aktörün büyük şirketler, özel sektör/sanayi ve hükümetler/bakanlıklar olduğunu düşünüyor.

İklim değişikliğinden sorumlu olarak görülen diğer aktörler için tıklayınız.

Türkiye’nin yarısı iklim değişikliğinin çözülmesinde öncelikli sorumluluğu hükümet ve bakanlıklarda görmektedir. Bireysel sorumluluğu öncelikli görenlerin oranı ise %18’dir.

Grafiği incelemek için tıklayınız.

Türkiye genelinde insanlar, iklim değişikliği ile mücadelede bireysel olarak alınabilecek önlemlerde ilk sırada ağaçlandırmayı görmektedir.

Yaş aralıklarına göre bireysel önlem önerilerine göz atmak için tıklayınız.

Türkiye genelinin %70’i Türkiye’nin de AB’nin hedefleri gibi çevreci bir ekonomi için uygun kaynakları kullanımını desteklemektedir.

Diğer oranlara göz atmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

2022 Yılında Monarşi ile Yönetilen Ülkeler

26 Eylül 2022

2022 yılında dünya genelinde toplam 43 ülke halen monarşi rejiminin çeşitli formları ile yönetiliyor. Mutlak monarşi: İk...

Oku

En Çok Kahve ve Çay Tüketen Ülkeler (İlk 15)

24 Ağustos 2022

🫖Bir yılda bir kişinin ortalama 3,15 kg çay tükettiği Türkiye, dünya genelinde en çok çay tüketen nüfusa sahip ülkedir. ...

Oku

Yıllara Göre Toplam Emekli Sayısı ve Emekli Aylığı miktarı (2009-2021)

17 Ağustos 2022

Türkiye’de bir yılda yapılan toplam emekli aylığı ödemeleri 2009 yılından bu yana yaklaşık 6 katına, emekli kişi s...

Oku
Blog'a Dön