HIV, bağışıklık sistemine zarar veren bir virüs çeşididir. Bu virüsü taşıyan kişiler HIV (+) olarak tanımlanmaktadır. AIDS ise HIV’in bağışıklık sistemini zayıflatması sonrası ortaya çıkan bir hastalık türüdür. İlk defa 1980’li yıllarda kayda geçen bu hastalığa dair farkındalığı arttırmak ve bilgi kirliliğini önlemek amacıyla her yıl 1 Aralık günü “Dünya AIDS Günü” olarak anılıyor. Biz de bu haftaki bültenimizde Türkiye’den ve dünyadan HIV ve AIDS verilerine yer verdik.

2019 yılında Türkiye’de AIDS’e bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısı, bir önceki yıla göre artarak 36 kişi olmuştur.

Son beş yıldaki değişim için tıklayınız.

Türkiye’de HIV(+) ve AIDS olanlara hastalığın bulaşma yolları arasında en bilinen sebep 12,5 bin kişi ile “cinsel ilişki” olmuştur. 13,2 bin kişiye hastalığın bulaşma yolu ise bilinmemektedir.

Diğer olası bulaş yolları için tıklayınız.

Türkiye’de HIV(+) kişilerin büyük çoğunluğunu 4.416 kişiyle 25-29 yaş grubu bireyler oluşturmaktadır.

Diğer yaş gruplarındaki kişi sayılarına buradan göz atabilirsiniz. 

Türkiye’de HIV(+) ve AIDS toplam vaka sayısı son beş yıldır sürekli artmaktadır. 2019 yılında ise 3.944’e yükselmiştir. 

Grafiği detaylı incelemek için tıklayınız

2017 yılına kadar toplanan verilere göre, dünya genelinde en çok vaka sayısı Sahraaltı Afrika Bölgesi’ndedir. Bu bölgede toplam 26 milyon HIV(+) birey tespit edilmiştir.

Diğer bölgeler için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Türkiye Nasıl ve Ne Kadara Isınıyor?

11 Ekim 2021

Havaların soğumaya başladığı bu aylarda ısınma giderlerinde yaşanan zamlar gündemimize yeniden girdi. Biz de bu haftaki ...

Oku

Son 10 Yılda Et Fiyatları Nasıl Değişti?

6 Ekim 2021

Kaynak: TÜİK – Tüketici Fiyat Endeksi Yıllara göre kuzu eti fiyatı (2009-2021) Yıllara göre dana eti fiyatı (2009-...

Oku

Türkiye’nin Kız Çocukları

5 Ekim 2021

Her yıl 11 Ekim günü, kız çocuklarının maruz kaldıklarını eşitsizlikleri ortaya çıkarmak ve çözüm yolunda farkındalık ol...

Oku
Blog'a Dön