National Geographic Dergisi’nin araştırmasına göre dünya genelindeki tüm plastik üretiminin yarısı son 15 yıl içerisinde gerçekleşti. Bazı plastik ürünlerin içinde yer alan maddelerin doğada çözünmesi ise neredeyse 400 yıl alıyor.

“Plastic Free July” kampanyasından yola çıkarak, bu haftaki bültenimizi plastik üretimi ve atıklarına ayırdık.

Keyifli okumalar!

EarthWatch Institute’ün araştırmasına göre Avrupa tatlı sularında en sık rastlanan makro-plastikerin ilk sırasında plastik şişeler geliyor.

Diğer plastik atıklar ve oranları için tıkayınız.

World Wide Fund for Nature’ın derlediği bilgilere göre, kullan-at bebek bezleri ya da plastik diş fırçaları gibi bazı plastiklerin doğada yok olması 500 yılı buluyor.

Plastik atıkların doğada yok olma sürelerine göz atmak için tıklayınız.

Türkiye’nin plastik poşet politikası, Avrupa ülkelerinde çoğunlukta olduğu gibi ücrete ya da vergiye tabiidir. Dünya genelinde ise 77 ülkede plastik poşet kullanımı kısmi olarak ya da tamamen yasaklanmış, 32’sinde ücrete ya da vergiye tabi kılınmıştır.

Kaynak adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Son 50 yılda, dünya genelinde üretilen plastik miktarı 22,5 katına çıkmıştır. 2015 yılında toplam 381 milyon ton plastik üretilmiştir.

1950’den bu yana yıllık plastik üretimi verileri için tıklayınız.

2019 yılında okyanuslardaki plastik atıkların %1,5’i Türkiye’den kaynaklandı. Listenin ilk sırasında ise %36,4 ile Filipinler geliyor.

Diğer ülkelere göz atmak için tıklayınız.

Diğer Yazılar

Türkiye Nasıl ve Ne Kadara Isınıyor?

11 Ekim 2021

Havaların soğumaya başladığı bu aylarda ısınma giderlerinde yaşanan zamlar gündemimize yeniden girdi. Biz de bu haftaki ...

Oku

Son 10 Yılda Et Fiyatları Nasıl Değişti?

6 Ekim 2021

Kaynak: TÜİK – Tüketici Fiyat Endeksi Yıllara göre kuzu eti fiyatı (2009-2021) Yıllara göre dana eti fiyatı (2009-...

Oku

Türkiye’nin Kız Çocukları

5 Ekim 2021

Her yıl 11 Ekim günü, kız çocuklarının maruz kaldıklarını eşitsizlikleri ortaya çıkarmak ve çözüm yolunda farkındalık ol...

Oku
Blog'a Dön